مرکز مطالعات الهیات و علوم طبیعی

ctns
معرفی مراکز پژوهشی علم و دین
مرکز مطالعات الهیات و علوم طبیعی

The center for theology and
Natural Sciences

www.ctns.org

درباره مرکز: این مرکز سازمانی بین المللی و غیر انتفاعی است که خدمات پژوهشی، آموزشی و عام المنفعه را به عموم مردم ارائه می دهد. عمده ی فعالیت های علمی این مرکز بر پیشرفتهای فیزیکی، کیهان شناسی، زیست شناسی تکاملی[۱] و ژنتیک[۲] معطوف است که علاوه بر آن، بر عصب شناسی[۳]، علوم زیست محیطی و ریاضیات نیز توجهاتی دارد. با توجه به وظیفه و رسالت علوم دینی، این مرکز هم راجع به مسیحیت و هم مذاهب دیگر بحث می کند. الهیات مسیحی مبتنی بر آموزه های «لوکی[۴]» در الهیات نظام مند[۵] (بخشی از الهیات که مذاهب مختلف را جزئی از یک حقیقت کل می داند) می باشد در حالیکه الهیات چند مذهبی اساساً جمع بین علوم و سنت های ادیانی نظیر اسلام، هندو، یهود، کنفوسیوس، تائو و فرقه های بومی است.

تاریخچه ی مختصری از مرکز الهیات و علوم طبیعی(CTNS):

شروع کار این مرکز همراه بود با جرقه ای که در ذهن رابرت جان راسل ایجاد شد و بعد از آن شکل واقعی به خود گرفت و از آنجا که افراد بیشماری علاقه مند به موضوع رابطه علم و الهیات در سراسر جهان هستند، این مرکز توانست افراد زیادی را جذب کرده و در این مسیر، توفیقات زیادی کسب کند.

رسالت ها :

تربیت دین شناس و روحانی کلیسا با محوریت توأمان علم و دین.

فراهم آوردن منابع علمی و دینی برای برآوردن و رفع نیازهای فعلی کلیسا و گروه های مذهبی، چرا که مذهبیون امروز متوجه چالشهای فرارویشان در عصر علم و فناوری شده اند.

فراهم آوردن فضایی جهت تبادل نظر دانشمندان، متخصصین فناوری، روحانیون، الهیون، علمای علم اخلاق، و عوام با هدف دنبال کردن بحث های اخلاقی و معنوی در آن فضا. در طول بیست و شش سال فعالیت، این مرکز توانسته از یک عضو متوسط تا یک روحانی مبلغ در سطح بین المللی را از بین کسانی که وارد عرصه تعامل الهیات و علوم طبیعی شده اند تحویل جامعه دهد. در طول این سالها، اکتفای این مرکز بر روی هدایای خیر خواهانه حامیان مالی آن بوده که توانسته است پروژه های متعددی به مرحله اجرا در آورد. سی تی ان اس با جدیت در طول فعالیت خود، برنامه اش را در سه حوزه دنبال کرده و همواره در حال رشد و ترقی بوده است. پروفسور راسل به عنوان استاد علم و الهیات هم به دانشجویان دکترا و هم حوزویان در مجمع فارغ التحصیلان الهیات(GTU) تدریس می کند. برنامه های آموزشی این مرکز از طریق برگزاری کارگاهها و کلاسهای آموزشی برای جوانان حتی به درون کلیساها و گروه های محلی نیز راه پیدا کرده است. دکتر راسل در مرکز جی تی یو دانشجویان زیادی را راهنمایی کرده است و بسیاری از آنها هم اکنون از اساتید دائم برخی دانشگاه ها و حوزه های دینی هستند که از این طریق گفتگوهای حوزه علم و دین را به روحانیون، کارمندان و کارگران و افراد مختلف انتقال می دهند. این مرکز تاکنون ۶ مورد بورسیه ی تحصیلی اعطا نموده و دارای یک برنامه مدون تحقیقاتی است، و حداقل سالی یک بار انجمن جی کی راسل یک استاد برجسته را به مرکز جی تی یو برای برگزاری یک کنفرانس تحقیقاتی با هدف ایجاد انگیزه برای فعالیت های پژوهشی موجود که در مرکز جی تی یو توسط دانشجویان آن در حال اجرا است دعوت می کند. راه ارتباطی و خدماتی این مرکز با مردم از طریق ایجاد فضاها و کارگاههای بحث و نظر، نشریات اینترنتی، اخبار مرکز، چاپ فصلنامه که در بردارنده مقالات معتبر و پرمحتوا است و همینطور مرور کتابهای چاپ شده دیگر در زمینه علم و الهیات و وب سایت مرکز به آدرس www.ctns.org است که مشتمل بر تعداد بسیار زیادی مقاله و منابع علمی می باشد.

 

بیانات مدیر و موسس مرکز: شگفتی ها و عجایب جهان پیرامون ما بیش از شگفتی هایی است که علم و دین بتوانند همواره در طول عمرشان آنها را به تصویر بکشند و نیازهای بشر و محیط طبیعی اطراف، ما را بر آن می دارد که میان یافته های طبیعت، توانمندیی که فناوری صحیح را برای ما به ارمغان آورده، ارزش حقیقی محیط زیست و فدا کردن خود برای آینده ایی که همه ی گونه های موجودات در آن امکان رشد و زندگی را خواهند داشت تعاملی صحیح و منطقی بر قرار کنیم. باید علم و دین را از بن بستی که در طول سالهای گذشته در آن گیر افتاده اند خارج کنیم، چرا که در چنین بن بست فکری خدا از جریان طبیعت و جهان از جریان دین حذف می شود. در آن هنگام فرهنگ برای پر کردن جای خالی معنویات، دست به دامن علم شده و طعمه ی راحتی برای توهمات جنبش عصر جدید[۶] (جنبش معنوی و فلسفی ادیان شرق و آموزشهای مخفی دینی) خواهد بود، توهماتی که در زبان به ظاهر علمی نهفته است. این در حالی است که دین برهنه شده و بی ماهیت شده ی ما تلاشش برای اصلاح معضلات اجتماعی و تعریف صحیح زندگی و راهنمایی انسان ناکام خواهد ماند، چرا که دعوی های شناختی آن برای مردم باور کردنی نخواهد بود.

از طرفی نمی توان به علم و دین به عنوان دو مقوله ی متضاد نگریست، که در این صورت هر کدام در یک جبهه مستقل در صدد پیروزی و برتری جویی بر دیگری خواهد بود. همانگونه که می بینیم علوم خلقت صرفاً برای دین اعتبار قائل اند و ماتریالیسم علمی، علم را مصون از خطا می داند. از اینرو زمان آن فرا رسیده که تعاملی ابتکاری و نو در جهت رابطه بین علم ودین ایجاد کنیم. تعاملی که در آن برای هر کدام از این دو مقوله ارزش و تمامیت خاص خود را قائل شویم، تعاملی که در آن، عقاید محکم و استوار نیز ارزش خود انتقادی داشته و مدیریت صحیح آن دو (علم و دین) مورد تحسین قرار گیرد. تعاملی که به طور مشخص بر روی نظریه های متقن و پذیرفته شده ی علوم طبیعی و اصلی ترین دیدگاه های پذیرفته شده دینی معطوف است و تعاملی که در خدمت پاسخگویی به سوالات، نیازها و رفع نگرانیهای مردم زمین و بومیان آن باشد. آن چه بیان شد رسالت واقعی این مرکز است.

 

برنامه ها: این مرکز به هدف گسترش فعالیت های پژوهشی، آموزشی و خدمات عام المنفعه تعدادی برنامه و پروژه تحقیقاتی را که به سه دسته برنامه های فعلی، برنامه های پیشین، و برنامه های درون سازمانی تقسیم می شود مدیریت می کند.

مهمترین برنامه های فعلی مرکز


برنامه استارز (سلسله تحقیقات پیشرفته در باب علم و تعدد علوم):
هدف این برنامه، حمایت از تحقیقات گروه های کوچک علمی متشکل از علما و نخبگان علوم انسانی است، که در آن علم، در پرتو اندیشه های فلسفی و دینی به سمت ماهیت، ویژگی ها و معنای واقعیت نهایی[۷] حرکت کند. در این برنامه، از تحقیقات کاملاً جدید و پیش آهنگ علمی و میان رشته ای برای نمایاندن واقعیت نهایی توسط علم بهره جسته ایم. مسیر اجرای این برنامه کاملاً ابداعی و نو است که متشکل از گروه های کوچک علمی و دانشمندان علوم انسانی است. محقق برجسته و استاد عرصه علم و دین، جان راسل[۸] می گوید: آنچه تاکنون درباب شناخت روح انسان، اخلاق، زیبایی شناسی[۹] و دین استنباط کرده ایم بسیار برای ما نوید بخش است. در دسامبر ۲۰۰۷ طی رقابتی میان چندین گروه میان رشته ای استارز توانست یکصد هزار دلار بودجه ی تحقیقاتی به ۵ گروه میان رشته ایی اهدا کند و بیست مورد اهدایی دیگر، هر کدام به مبلغ بیست هزار دلار نیز پیش از آن اعطا شده بود که این اهدائیه های بیست هزار دلاری کمک بسزایی به این گروه ها در اتمام برنامه های پژوهشی شان برای رسیدن به اهدائیه ی صد هزار دلاری نمود. اهدای مبلغ آخر بر اساس پیشنهاد گروهی از قضات عالیرتبه صورت گرفت.

برنامه تحقیقاتی مشترک با رصد خانه واتیکان:

این برنامه بر مسئله شر طبیعی[۱۰] متمرکز است. این مرکز فصلی جدید از کار تحقیقاتی را با رصدخانه واتیکان با موضوع دیدگاه های علمی درباب مسئله شر طبیعی شروع کرده است. نسخه اول مجموعه مقالات این کار تحقیقاتی مشترک، تحت عنوان فیزیک و کیهان شناسی نام گذاری شده است. همایش های قبلی این مرکز بیشتر با موضوعات فعل الهی دنبال می شد اما این اولین همایشی است که بر روی مسئله ی شر طبیعی معطوف است که هدف آن ایجاد الفت بین تألمات حاصل از فرآیند های طبیعی با لطف الهی است.

برنامه های درون سازمانی مرکز:

انجمن تحقیقاتی سالیانه جی کی راسل.

انجمن فارغ التحصیلان چارلز تونز.

عضویت در مرکز و اشتراک مجله علم و دین که چندین بار مورد بازبینی قرار می گیرد.

عمده ترین برنامه های پیشین این مرکز:

علم در جستجوی معنویت

هدف این برنامه، افزایش گفتگوها بین دانشمندان تراز اول، جهت ایجاد رابطه ای بین کارهای علمی و هویت دینی – معنوی آنها بود. از مهمترین مزایای این برنامه، معرفی دانشمندان مشهور به عنوان افرادی دیندار و مذهبی و بیان نظریات عمیق و تأمل برانگیز دینی از جانب دینداران غیر سنتی بود.

علم و الهیات

هدف این برنامه ی هشت ساله، تشویق، پیاده سازی و نهادینه کردن آموزشهای علم و الهیات در حوزه های دینی و دانشگاه های سراسر جهان بود که اساساً ۳ هدف عمده را دنبال می کرد:۱. تقویت پایه علمی و دینی اساتیدی که در این رشته تدریس می کنند. ۲. افزایش دامنه تأثیر علم ودین بر دانشگاه ها و حوزه های پژوهشی پیشگام ۳. جهانی سازی و بین المللی کردن گفتگو ها از طریق معرفی و بستر سازی برنامه هایی از این دست در آفریقا، آسیا، استرالیا، نیوزلند، جنوب و مرکز اروپا و آمریکای لاتین. که در این زمینه، هفتصد هزار اعطایی هر کدام به مبلغ ده هزار دلار جهت برگزاری دوره ها به موسسات و اساتید برجسته دانشگاه ها و حوزه های کشور های ذکر شده اهدا گردید.

دیدگاه های علمی درباره فعل الهی (۲۰۰۵-۱۹۹۰)- برنامه مشترک سی تی ان اس و رصد خانه و اتیکان:

ما حصل این برنامه، شش جلد کتاب پر محتوا با همکاری بیش از پنجاه دانشمند، فیلسوف و دین شناس برجسته و توانمند بود. این مجموعه کتاب ها در تعاملی نو، ابتکاری و دو سویه موضوعات متعدد الهیات فلسفی و الهیات نظام مند امروز را با نظریه ای بنیادی و یافته های نو در علوم طبیعی گردهم آورده است و در آن توجه ویژه ایی به موضوع فعل الهی در الهیات و ارتباط آن با علم شده است. گروه هایی از سرتاسر جهان مشتمل بر اساتید برجسته ی کیهانشناسی، فیزیک، زیست شناسی، عصب شناسی و علوم عصب شناختی[۱۱]، و همینطور علمای علم و الهیات، علمای الهیات نظام مند و الهیات فلسفی، مورخان دینی و علمی در فراهم آوردن این مجموعه به ما همکاری و مساعدت فراوانی رساندند.

استنباطهای اخلاقی و دینی از طرح ژنوم انسانی:

در این طرح سه ساله، اساتید مرکز به برداشتهایی در دین دست یافتند که باعث شده مناظراتی اخلاقی با واحد پژوهش موسسه ملی سلامت(NIH) با محوریت طرح ژنوم انسانی صورت گیرد.

 

فعالیت ها: دوره های آموزشی:

این مرکز دوره هایی را در سطوح دکترای دانشگاهی و همچنین سطوح حوزوی به منظور پذیرش در مجمع فارغ اتحصیلان الهیات(GTU) برگزار و هدف آن تربیت روحانی و مدرس با درک و شناختی بالا از فعالیت های میان رشته ای علم و دین است. هیئتی متشکل از اساتید این مرکز به همراه اساتید وابسته و پرسنل، چندین برنامه و سفر برای سخنرانی در تایوان و چین انجام داده اند. هدف از این سخنرانی ها که در آنها صدها استاد توانمند، مدیران ارشد دانشگاه ها و دانشجویان فراوانی را در سالن همایش به خود جلب کرده بود القای این مطلب بود که: علم انسان را به سمت کفر و الحاد سوق نمی دهد. بلکه علم راهی است برای رسیدن به معبود و دانش های معنوی.

پژوهش: Research

از عمده فعالیت های این مرکز، فراخواندن متکلمین، علمای الهیات، اساتید اخلاق، فلسفه و مورخان به بحث و گفتگو با دانشمندان علوم طبیعی است که هدف آن غنی سازی و رشد دانش هر دو طرف و بنیادینه کردن گفتگو های علمی – الهیاتی است. این مرکز در طول تقریباً ۲۵ سال فعالیتش تحقیقات برجسته و شناخته شده ای در زمینه رابطه علوم طبیعی و الهیات انجام داده است.

همکاری با رصد خانه واتیکان:
جدید ترین پروژه تحقیقاتی CTNS و رصدخانه واتیکان در مسئله شر اخلاقی

جدید ترین برنامه ی مشترک این دو مرکز که حتی پیش از مسئله شر اخلاقی[۱۲] در بحث عدل الهی مطرح بوده و همواره مورد مسامحه قرار گرفته مسئله ی شر طبیعی در بحث عدل الهی است،مواردی از قبیل رنج و بیماری، مرگ، انقراض نسل و مواردی از این است. این مجموعه با مسئله ی شر طبیعی در فیزیک و کیهان شناسی شروع شده و در آن نقش شر طبیعی، پیکربندی شر اخلاقی و شرط لازم برای آن در ساختار قوانین بنیادی طبیعت معرفی می شود. سپس شر طبیعی از حیث تکامل، ژنتیک و نهایتاً ریشه های زیستی شر اخلاقی مورد بررسی قرار می گیرد.

پروژه سی تی ان اس و رصد خانه واتیکان:
دیدگاه های علمی در مسئله فعل الهی:

در این برنامه که شروع آن در سال ۱۹۹۰ میلادی رقم خورد، این دو مرکز تعدادی همایش تحقیقاتی در سطح بین المللی در موضوع یاد شده برگزار کردند و توانستند شش جلد کتاب پرمحتوا با همکاری بیش از ۵۰ دانشمند، فیلسوف و دین شناس برجسته به چاپ رسانند.

تدریس:

یکی از مهمترین بخشهای رسالتی CTNS انگیزش تدریس خلاق موضوعات علم و دین می باشد.CTNS به عنوان مرکزی وابسته به مجمع فارغ التحصیلان الهیات(GTU) در بحث آموزش عالی دینی نظیر دوره های تدریس استادی CTNS و سخنرانی برای میهمانان در GTU و در سمینارهای مربوط به اعضای مرکز، شرکت گسترده دارد.

دوره های مربوط به فارغ التحصیلان ( در سطوح حوزوی و دکترا):

این دوره ها از طریق مجمع فارغ التحصیلان الهیات (GTU) انجام می گیرد. دکتر راسل و دکتر تد پیترز ، نظارت بر پایان نامه و رساله پژوهشی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا را برای   دانشجویانی که موضوع رساله خود را در یکی از زمینه های علم و الهیات انتخاب کرده اند انجام می دهند. در زیر به برخی از دوره های برپا شده توسط مرکز CTNS در مجمع فارغ التحصیلان الهیات (GTU) اشاره می کنیم.

منابع پیشبرد دوره:

دوره علم و دین بعنوان یک برنامه ی کاملا جدید در زمینه علم و الهیات برای ترغیب آموزش و تدریس در حوزه ها، و دانشگاه های جهان می باشد. اهداف این برنامه ی دوره ای عبارت بودند از: ۱.تقویت بنیه علمی اساتیدی که در این زمینه مشغول تدریس هستند. ۲. افزایش دامنه تاثیرات علم و دین بر تحقیقات پیشگام دانشگاه ها و و حوزه های دینی. ۳.جهانی سازی گفتگوهای علم و دین با معرفی و پیاده سازی فعالیتهای برنامه ای در آفریقا، آسیا، استرالیا، نیوزلند، اروپا و آمریکای لاتین. که در این زمینه تقریبا هشتصد مورد اهدائیه ی دوره ای هر یک به میزان ۱۰،۰۰۰ دلار به موسسات و اساتید دانشگاههای جهان اعطا شده است.علی رغم به پایان رسیدن این دوره، تاثیرات جامعه ی دانشمندان این عرصه و نیز میراث منابع آموزشی و تعلیمی باقیمانده از این دوره، هنوز هم بر ایجاد و ادامه گفتگوهای عرصه علم و دین مشهود است. این برنامه با کمک اعطائیه های بنیاد جان تمپلتون به این مرکز، میسر گردید.

دوره های تحت پوشش این مرکز:

آخرت و زمان : بهار ۲۰۱۰

فعالیت این دوره با کمک منابع قدیم و جدید دین شناسی فلسفی و دین شناسی نظام مند بر روی موضوع زمان و آخرت می باشد. علاوه بر آن به طور مشخص در موضوع آخرت و جاودانه بودن آن، آخرت و لایتناهی و فرادنیوی بودن آن در محدوده ی شناخت دینی مان از آخرت با توسل به آموزه های الهی، نظریه خلقت و آخرت شناسی بحث می کنیم. در نیمه ی ابتدایی دوره با استفاده از منتخبی کوتاه از نوشته های افلاطون، پلوتینوس، آگوستین، بوتیوس، آکوئیناس، آنسلم، دکارت، نیوتن،کانت، اشلایرماخر، بارت، رانر، تیلیک، مولتمن، سوئینبرن، وایتهد و هارتشورن مناظراتی ترتیب داده سپس به استنباطهای فیزیک قرن بیستم (مشخصاً نسبیت خاص) کیهان شناسی و ریاضیات برای بهبود مناظره ی ” آخرت و زمان ” تغییر مسیر می دهیم وبه دنبال راهی خواهیم گشت که از طریق آن، این فهم و شناخت از آخرت و زمان نقش خود را در علوم تحقیقاتی به بهترین نحو ایفا کند.

دوره های پیشین مرکز:

پاییز ۲۰۰۹

۱. الهیات مسیحی و علوم طبیعی:

در این دوره تخصصی دیدگاههای اصلی مسیحیت را در پرتو علوم طبیعی و فلسفه ی علوم مورد بررسی قرار می دهیم. مهمترین عناوین الهیات در این دوره شامل روش[۱۳] ، خدا، وحی، خلقت و هدف آن، انسان شناسی بر محور دین، شر طبیعی، مسیح و رستگاری بشر و آخرت شناسی می باشد. نگرش فمینیستی به الهیات، برخی گفتگوهای میان مذهبی و تعدادی موضوعات اخلاقی و موضوعاتی درباره ی فناوری نیز مشتمل بر این عناوین می باشند. مقوله های علمی شامل انفجار بزرگ، کیهان شناسی تورمی[۱۴] و کیهان شناسی کوانتومی، فیزیک کوانتمی، نظریه ی نسبیت[۱۵]، ترمودینامیک،

نظریه ی آشوب (بی نظمی)[۱۶]، زیست شناسی تکاملی و مولکولی،ژنتیک تکاملی و مولکولی، مباحث شناختی و عصب شناختی می باشند.

۲. دین، علم و بحران بوم شناختی:

در این دوره دانش پژوهان محیط زیست و دیگر رشته ها با دین شناسان مرکز جی تی یو در رابطه با موضوعات و چالش های مرتبط با بحران بوم شناختی خصوصاً برداشت های معنوی و اخلاقی از تغییرات آب و هوایی به بحث و نظر می نشینند. هدف این دوره توجه به دین و علم از نقطه نظر بوم شناختی است- این که چگونه هر دوی این مقوله ها در رفع بحران زیست محیطی امروز ما موثرند و اینکه چگونه هر کدام از آن ها می توانند راه حلی برای موضوعات دیگر نیز ارائه کنند. عناوین این دوره شامل تاریخ علم و فناوری، نظریات کتاب مقدس انجیل و به طور کلی الهیات طبیعی، و هم چنین چگونگی تحصیل علم و شرکت در مناظره های علمی توسط متکلمین به زبان های مختلف، چگونگی همکاری دانشگاه ها در بهبود این معضل اجتماعی و مطرح شدن اقتصاد به عنوان یک موضوع هم علمی و هم دینی و داده های غیر منطقی طرفداران محیط زیست می باشد.

 

پاییز ۲۰۰۸

تاریخچه الهیات:

در این سمینار، تاریخچه ی دین شناسان کاتولیک روم و پروتستان را از جنگ جهانی اول تا واتیکان دوم[۱۷] مورد مطالعه قرار می دهیم.

خلقت و جهان:

در این دوره، در حوزه ی علم و دین، کیهان شناسی فیزیکی با دیدگاه مسیحیت از جهان( به عنوان خلقت خدا) مورد تلفیق قرار می گیرد. جهان، در این دوره (مبدأ جهان و آینده ی آن با توجه خاص به نظریه ی کیهانی انفجار بزرگ[۱۸]) و تکامل دنیوی و اخروی با نگاهی دقیق مورد مطالعه قرار می گیرد. فیزیک نجومی و زیست شناسی فلکی و نجومی به شیوه ی جدیدی با موضوعات خلقت از نگاه دین، انسان شناسی و آخرت شناسی مورد تعامل و بحث و نظر قرار می گیرد.

 

روح و نظام اجتماعی:

همایشی است جهت بررسی و مطالعه مباحث جدید و قدیم در موضوع انسان که به عنوان روح شناخته شده است همراه با ارتباط روح با نظام اجتماعی.

تکامل، شر و آخرت شناسی:

امروز یکی از موضوعات اساسی در حاشیه ی مباحث دین و الهیات رابطه ی تکامل زیستی انسان و الهیات است. شر طبیعی به طور مشخص به عنوان پدیده ای در جهان ما قبل خلقت و ارتباط با صفت ذاتی عدل الهی و امید مسیحیت برای خلقت دوباره در آخرت بررسی می شود. شروع این دوره مروری است بر مدل نظریه ی تکامل زیستی نو داروینی[۱۹] به همراه تحلیلی از زیست شناسی اجتماعی و روان شناسی تکاملی تفسیر داروین از ماقبل تاریخ، انقراض و جبر تکوینی[۲۰] مورد کاوش قرار گرفته و این سوال مطرح خواهد شد که آیا شر اخلاقی انسان ریشه در شر طبیعی انسان ما قبل از خلقت دارد یا خیر. برای یافتن پاسخ دین محور به این سوالات و موضوعات باید در چارچوب علوم اخروی وارد عمل شد چرا که تنها این چارچوب   توانایی و کفایت پاسخگویی به موضوع عدل الهی را داراست.

پاییز۲۰۰۷

الهیات مسیحی و علوم طبیعی:

در این دوره ی تخصصی آموزه های اصلی مسیح را در پرتو علوم طبیعی و فلسفه علم مورد ارزیابی قرار می دهیم. عناوین دینی در این دوره شامل روش، خدا، وحی، خلقت و هدف از آن، انسان شناسی دینی، گناه و اخلاق، شر طبیعی، مسیح و رستگاری بشر و آخرت شناسی است، حوزه های علمی این دوره شامل انفجار بزرگ، کیهان شناسی تورمی، کیهان شناسی کوانتومی، فیزیک کوانتوم، ترمودینامیک، نظریه ی آشوب (بی نظمی)، ژنتیک تکاملی و مولکولی، زیست شناسی تکاملی و مولکولی، مباحث شناختی و عصب شناسی است

بهار ۲۰۰۷

سمینار تیلیک و پننبرگ[۲۱]:

تحقیق در زمینه ی الهیات تطبیقی نظام مند[۲۲] فعالیت عمده ی این سمینار بوده است. مطالعه ی منتقدانه و تطبیق آثار با کتاب الهیات نظام مند پاول تیلیک[۲۳] و ولف هارت پننبرگ[۲۴] از اهداف و فعالیت های دیگر این دوره است

پاییز ۲۰۰۶

الهیات مسیحی و علوم طبیعی:

این دوره برای دانش پژوهان سطح متوسط و بالاتر از فوق لیسانس که دارای پیشینه ای در بحث الهیات بوده و به دنبال آشنایی و شناخت رابطه ی علوم طبیعی و علوم دینی می باشند طراحی شده بود. یکی از اهداف اصلی این دوره این بود که دانش پژوهان فعلی (دانشمندان آتی) الفت بیشتری با علوم کسب کرده و ارزش علم و به طور مشخص مجامع علمی را بیشتر بدانند چرا که دانشمندان در دوام و حیات کلیساها نقش عمده ای ایفا می کنند.


پاییز۲۰۰۵

الهیات، انسان و عصب شناسی:

این کنگره پیشرفته در دو سطح فوق لیسانس و دکترا، به ما در شناخت رابطه بین انسان شناسی دینی، علوم شناختی و عصب شناسی کمک می کند و برای دانش پژوه پیشینه ای در علم عصب شناسی و الگویی بر پایه ی علوم شناختی برای کشف رابطه ی دین و عصب شناسی فراهم و علاوه بر آن فرصتهایی جهت مشارکت در یک بحث علمی نو (دین و عصب شناسی) برای دانشجو فراهم می کند عناوینی که در این دوره مورد بررسی قرار می گیرند شامل عصب شناسی شناختی، عاطفی و اجتماعی، تجربیات دینی، انسان شناسی دینی، اخلاق، روان شناسی گفتاری و فکری، فلسفه ی ذهن و فلسفه ی اصالت عمل، هوش مصنوعی و مدل سازی سیستم ها و کنایه و مفهوم در زبان می باشد.

دوره های وابسته:

بحث درباره تکامل

این همایش تخصصی مباحث جدی درباره ی نظریه ی تکامل داروین را به تصویر می کشد و موضوعات فکری زیر در آن مورد بحث و بررسی قرار می گیرند: زیست شناسی داروینی، داروین گرایی اجتماعی، علم اصلاح نژاد، بنیاد گرایی، آفرینش علمی، نظریه ترکیب نوداروینی، زیست شناسی اجتماعی، روان شناسی تکاملی، خلقت آگاهانه، تکامل توحیدی.

 

انتشارات : از مجلات منتشره این مرکز می توان به مجله علم و دین اشاره کرد. این مرکز در موضوع رابطه علم و دین کتابهای زیر را به چاپ رسانده است:

آنگاه که علم و دین به هم می پیوندند: نوشته ایان باربور[۲۵]

این نویسنده که با فعالیت هایش در دهه های ۵۰ و ۶۰ توانست پیشرفتهایی در زمینه ی گفتگوهای امروز علم و دین به وجود آورد، در این کتاب چهار طریق برای شناخت بهتر رابطه علم و دین مطرح می کند: تضاد علم و دین، تمایز علم و دین ، تعامل علم و دین و تلفیق علم و دین. او در ادامه با بهره گیری از مواضع ذکر شده علم و دین مطالعات خود را در چندین حوزه ادامه می دهد: فیزیک کوانتوم، سیر تکامل، ژنتیک، فعل الهی[۲۶]، ستاره شناسی و خلقت.

علم و دین: هماهنگی نو: نوشته تد پیترز[۲۷]

این نسخه ویرایشی مشتمل بر مقالات پانزده نویسنده در زمینه موضوعاتی از فیزیک و خلقت گرفته تا سیر تکامل، اخلاق و بوم شناسی است. فصل آغازین آن یعنی: علم و دین به سوی هماهنگی، کلیاتی در باب گفتگوهای اخیر بین علم و دین و طرق مختلف رابطه ی آن دو را مطرح می کند.

خدا باوری در عصر علم: نوشته جان پوکینگ هورن[۲۸]

جان پوکینگ صاحب نظر در فیزیک و الهیات، در این کتاب راجع به الهیات طبیعی، فعل الهی، واقع گرایی انتقادی[۲۹] و چشم انداز گفتگو های علم و دین، صحبت می کند. این کتاب اختلافاتی درباره یک موضوع را مطرح می کند، آنچنانکه نویسنده در مقدمه کتاب می گوید: اگر واقعیت، درست و کامل تفسیر شود در آن صورت خواهیم دید که تمام علوم یکی هستند و اگر عقلانیت، درست و کامل تفسیر گردد در آن صورت خواهیم دید که علم و دین هر دو به دنبال یک هدفند و آن فهم مشترک است.

کتابهای دیگر این مرکز عبارتند از:

دیدگاه های علمی درباره ی فعل الهی (نتیجه ۲۰ سال کار و تلاش مستمر)

کیهان شناسی از آغاز تا پایان: تعاملی دو گانه و نو بین علم و دین

شرح و تفسیر دینی و علمی نظریه مبدأ گونه های داروین

تکامل شر

فیزیک و کیهان شناسی: دیدگاه علمی درباره ی شر طبیعی

عقل، مغز و روح پیچیده ی انسان: نظام های انسانی در علم شناسی و دین شناسی

در انتظار معاد

موضوع این کتاب الهیات تکوینی است که نتایج آخرین تحقیقات در زمینه علوم طبیعی را با موضوعات دینی مقایسه می کند. نویسنده در این کتاب، این سوال را مطرح می کند که چگونه دیدگاه آخرتی از معاد می تواند با واقعیت های علم فیزیک، زیست شناسی تکاملی، ژنتیک و پیش بینی آینده بشر مطابق باشد.

کیهان شناسی، تکامل و آخرت: دین و علم در تعاملی دوگانه و نو

فعل الهی در طبیعت جهان

آیا می توان به خدا و تکامل اعتقاد داشت؟ (مرجع راهنمایی برای افرادی که دچار شبهه اند)

پنجاه سال تعمق در علم و دین: ایان باربور و میراث باقیماندۀ او.

تکامل از زمان خلقت تا آفرینش دوباره: تضاد، تعامل و تلفیق علم و دین.

الهیات و اخلاق

جبر تکوینی و آزادی انسان

خدا، زندگی و جهان: دیدگاه های مسیحی و اسلامی

ایجاد پلی بین علم و دین

قیامت: ارزیابی های دینی و علمی

علم در جستجوی معنویت: شامل مقالات جدید دانشمندان پیشتاز این عرصه

ایمان و عقیده از منظر علم

مکانیک کوانتوم: دیدگاه های علمی در بحث فعل الهی

انسان، علم و عصب شناسی: دیدگاه های علمی در بحث فعل الهی

 

 

راه های ارتباطی:

 

 

شهر برکلی ایالت کالیفورنیای آمریکا، خیابان Ridge Road

تلفن: ۸۱۵۲-۸۴۸-۵۱۰

نمابر: ۲۵۳۵-۸۴۸-۵۱۰

پست الکترونیکی: ctnsinfo@ctns.org

 

[۱] Evolutionary biology

[۲] genetics

[۳] neuroscience

[۴] Loci

systematic theology [5] : بخشی از الهیات که مذاهب مختلف را جزئی از یک حقیقت کل می داند.

[۶] New Age illusions

[۷] Ultimate reality

[۸] Robert John Russell

[۹] aesthetics

[۱۰] Natural evil

[۱۱] Cognitive neuroscience

[۱۲] Moral evil

[۱۳] method

[۱۴] Inflationary cosmology

[۱۵] Relativity theory

[۱۶] Chaos theory

[۱۷] دومین شورای وحدت کلیساهای جهان در واتیکان

[۱۸] Big Bang

[۱۹] Neo Darwinian

[۲۰] Genetic determinism

[۲۱] Tillich & Penne berg

[۲۲] Comparative systematic theology

[۲۳] Paul Tillich

[۲۴] Wolfhart Pannenberg

[۲۵] Ian G. Barbour

[۲۶] divine action

[۲۷] Ted,Ed. Peters

[۲۸] John Polkinghorne

[۲۹] critical realism

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز علم کانادا
معرفی مراکز پژوهشی علم و دین
مرکز اسلام و علم کانادا

مرکز اسلام و علم کانادا Center for lslam and Science www.cis-ca.org درباره مرکز: مرکز اسلام و علم وقف ارتقای تحقیقات و نشر دانش در تمامی وجوه اسلامی است.این مرکز ترویج دهنده شناسایی خلاق جهان بینی اسلامی مرتبط با علوم طبیعی و انسانی، تلفیق علوم روز و تفکر سنتی اسلامی در …

رصدخانه واتیکان
معرفی مراکز پژوهشی علم و دین
رصدخانه واتیکان

رصدخانه واتیکانVatican observatory http://vaticanobservatory.org/ درباره رصدخانه: تاریخچه: رصدخانه واتیکان یکی از قدیمی ترین موسسا ت ستاره شناسی بر روی کره زمین است. از اولین پیش درآمد های رصدخانه می توان به قانونی که پاپ گریگوری سیزدهم مبنی بر مطالعه داده ها و تلویحات علمی موجود در تغییر و اصلاح تقویم …

علم و دین
معرفی مراکز پژوهشی علم و دین
تریبون آزاد علم و دین

تریبون آزاد علم و دینThe Science and Religion Forum http://www.srforum.org/ درباره مرکز: شروع کار: در یک نشست در دورهام انگلستان در سال ۱۹۷۵تصدیق: پیچیدگی موضوعات در محور رابطه علم و دین سازمان دهنده ی: همایش های سالانه در موضوع مرتبط با رابطه علم و دین انتشارات: نقدهای بر علم و …