رصدخانه واتیکان

رصدخانه واتیکان
معرفی مراکز پژوهشی علم و دین
رصدخانه واتیکانVatican observatory

http://vaticanobservatory.org/

درباره رصدخانه: تاریخچه:
رصدخانه واتیکان یکی از قدیمی ترین موسسا ت ستاره شناسی بر روی کره زمین است. از اولین پیش درآمد های رصدخانه می توان به قانونی که پاپ گریگوری سیزدهم مبنی بر مطالعه داده ها و تلویحات علمی موجود در تغییر و اصلاح تقویم تصویب کرد اشاره کرد که در سال ۱۵۸۲ اتفاق افتاد.از آن زمان به بعد مقامات پاپ علاقه و حمایت خاصی از تحقیقات ستاره شناسی از خود نشان دادند.در حقیقت سه رصدخانه اولیه تاسیس شد: رصدخانه دانشکده رم( ۱۷۷۴-۱۸۷۸)(در تصویر نشان داده شده)، رصدخانه Capitol (1827-1870) و رصدخانه واتیکان (Specula Vaticana (1821-1789) در برج ویندز در واتیکان. این سنت های تحقیقی رصدخانه ای در اواسط قرن نوزدهم با تحقیقات رصدخانه دانشکده رم متعلق به یسوعی معروف، پدر آنگلو سکای (Anglo Secchi)- اولین فردی که ستاره ها را بر طبق طیف های تابشی آنها دسته بندی کرد- به اوج خود رسید. این سنت های غنی به عنوان مبنا و پایه و نیز به جهت مقابله با بدگویی های موجود در زمینه عداوت کلیسا با علم، پاپ لئوی سیزدهم در سال ۱۸۹۱ مجددا رصدخانه واتیکان را رسما تاسیس کرد و مکان آن را در پایه کوه در پشت کلیسای سن پیتر قرار داد.

رصدخانه واتیکان پیشتاز در تولید آینه های (عدسی های) بزرگ، سبک و ثابت با استفاده از فناوری جدید است.(تصویر بالا سمت راست ). ما در رصدخانه واتیکان (وت) به دنبال برنامه های تحقیقاتی طولانی مدت هستیم که هرچند این برنامه ها از نشانه های بارز در شهر Castel Gandolfo می باشند اما هرگز نتوانسته بودیم پیش از این آنها را در توسان آریزونا انجام دهیم. بنابراین با دو مرکز موجود یکی در Cstel Gandolfo و دیگری در توسان، این رصدخانه در حال انجام تحقیقات گوناگون و نیز مساعدت ها و همکاری های علمی جهانی است.

کتابخانه این رصدخانه در شهر Castel Gandolfo بیش از ۲۲۰۰۰ جلد کتاب نفیس و مجموعه ای ارزشمند از آثار قدیمی کمیاب مشتمل بر آثار و دست نوشته های کوپرنیک، گالیله، نیوتن، کپلر، تیکو براهه، کالویوس، و سکای را در خود جای داده است.

علاوه بر اینها مجموعه ای بی نظیر از شهابسنگ ها نیز در این مکان وجود دارد که دانشی از تاریخ اولیه منظومه شمسی از آنها استخراج شده است. نتایج تحقیقات در نشریات بین المللی به چاپ رسیده است. گزارش سالانه ( Annual Report) این رصدخانه به بیش از ۴۰۰ موسسه در سرتاسر کره زمین ارسال می شود.

از جمله موارد از انتشارات این رصدخانه چاپ کتاب Studi Galileiani ( تحقیقات گالیله)، مجموعه ای از تحقیقات و مطالعات صورت گرفته بر جدلیات گالیله و کوپرنیک است.

هر دو سال یکبار نیز نشستی علمی با حضور تقریبا ۲۰ دانشمند مدعو درباره یکی از موضوعات تحقیقی جاری رصدخانه در Castel Gandolfo یا توسان برگزار می شود.

مدارس تابستانی ستاره شناسی و اختر فیزیک نیز از برنامه های دوسالانه رصدخانه واتیکان می باشد.

 

عمده فعالیت ها: تحقیقات

طبیعت و سرشت رصدخانه واتیکان بر ایجاد پلی میان علم و کلیسای کاتولیک و تحقیقات علمی، فلسفی و الهیاتی استوار است.
برجسته ترین تحقیقات

 

ماده تاریک و انرژی در کیهان

شتاب جهان

شبه اخترها (Quasars)

انبوهه های کروی (Globular Clusters)

یک کشف ابرنواختری (Supernova) در وت

علوم سیاره ای

 

 

 

 

 

ابزارهای ستاره شناسی وت

Telescopes

تلسکوپ Zeiss Visual Refractor

آستروگراف Zeiss Double

تلسکوپ “Carte du Ciel”

تلسکوپ Schmidt

تلسکوپ با فناوری پیشرفته وت- متعلق به رصدخانه واتیکان

انتشارات:
گزارش های سالانه

گزارش سالانه ۲۰۰۹- سال به یاد ماندنی

گزارش سالانه ۲۰۰۸ – داستان ما

گزارش سالانه ۲۰۰۷- سال جهانی ستاره شناسی

گزارش سالانه ۲۰۰۶- زمان تحول

کتاب ها و شرح اقدامات رصدخانه
آسمان خبر می دهد: ستاره شناسی و واتیکاندسته بندی طیفی ستاره نماها
تقویم ها Calendars
تقویم سال ۲۰۱۰ : امید
خبر نامه
خبرنامه پاییز ۲۰۰۹خبرنامه بهار ۲۰۰۹خبرنامه پاییز ۲۰۰۸خبرنامه بهار ۲۰۰۸
راه های ارتباطی:  

Jose Funes, S.J. مدیر
(+۳۹)-۰۶-۶۹۸-۸۵۲۶۶

Christopher Corbally, S.J.        معاون
(۵۲۰) ۶۲۱ ۳۲۲۵

Richard Boyle, S.J. دانشمند و متخصص تلسکوپ وت
(۵۲۰) ۶۲۱ ۳۲۳۰

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ctns
معرفی مراکز پژوهشی علم و دین
مرکز مطالعات الهیات و علوم طبیعی

مرکز مطالعات الهیات و علوم طبیعی The center for theology and Natural Sciences www.ctns.org درباره مرکز: این مرکز سازمانی بین المللی و غیر انتفاعی است که خدمات پژوهشی، آموزشی و عام المنفعه را به عموم مردم ارائه می دهد. عمده ی فعالیت های علمی این مرکز بر پیشرفتهای فیزیکی، کیهان …

مرکز علم کانادا
معرفی مراکز پژوهشی علم و دین
مرکز اسلام و علم کانادا

مرکز اسلام و علم کانادا Center for lslam and Science www.cis-ca.org درباره مرکز: مرکز اسلام و علم وقف ارتقای تحقیقات و نشر دانش در تمامی وجوه اسلامی است.این مرکز ترویج دهنده شناسایی خلاق جهان بینی اسلامی مرتبط با علوم طبیعی و انسانی، تلفیق علوم روز و تفکر سنتی اسلامی در …

علم و دین
معرفی مراکز پژوهشی علم و دین
تریبون آزاد علم و دین

تریبون آزاد علم و دینThe Science and Religion Forum http://www.srforum.org/ درباره مرکز: شروع کار: در یک نشست در دورهام انگلستان در سال ۱۹۷۵تصدیق: پیچیدگی موضوعات در محور رابطه علم و دین سازمان دهنده ی: همایش های سالانه در موضوع مرتبط با رابطه علم و دین انتشارات: نقدهای بر علم و …